V súvise s prvým kňazom z rodiny Ščepkovcov, Dr. Jozefom Ščepkom a jeho tromi bratmi sa začala odvíjať história kríža.
Podľa publikácie: „Mozaika osobností farnosti Podolie“ autorka Emília Mišíková uvádza v súvise s Dr. Ščepkom podrobnejšie motívy postavenia kríža: „… z vďačnosti jeho rodičov, že v rodine vychovali kňaza…, za veľmi ťažkých podmienok vztýčili na malokarpatskom vrchu nad Podolím- na Plešivci veľký, majestátny, železný kríž, ktorý je tri metre zakopaný v zemi a sedem metrov vyčnievajúci nad zemou. Bolo to v roku 1923.“
S obľubou spomínali rozliční už zosnulí podolskí predkovia na samotnú realizáciu vztýčenia kríža: „ Od Častkovskej strany za pomoci niekoľkých párov volov.“ Systematický a pomalší výstup volov sa viac hodil na transport kríža na vrchol, ako rýchly a nedočkavý ťah koní.
Kríž, ako to neskôr dokumentuje aj fotografia z 30. rokov 20. storočia, bol postavený doslova na vtedajšej širokej „ plešine“ vrchu. Cez 70 rokov pohľad na kríž pozýval k modlitbe roľníkov z polí, ľudí zo záhrad a dvorov…
V roku 1946 Anton Sčepko po 23 rokoch kríž rekonštruoval. V Roku 1972 sedemnásť roční študent dnes kňaz Jozef Ščepko spolu so spolužiakom Jurajom Augustínom a s ďalšími tromi ochotnými mladíkmi za podpory vtedajšieho správcu farnosti Michala Klču kríž opravili. Kríž maliarsky obnovil Ján Mikuška, akademický maliar z Nového Mesta nad Váhom. Ďalšie rekonštrukcie po roku 1989 sa vykonávali skrze ochotné ruky veriacich a správcov farnosti Podolie. V tomto roku si pripomíname 100 rokov od jeho vztýčenia slávnostnou sv. omšou 23.09. 2023 o 15:00. Za zdieľanie myšlienok a fotografií ďakujem Vdp. Jozefovi Štepkovi, kňazovi a rodákovi z Podolia.

Dr. Jozef Ščepko a bratia

Pohľad na kríž 30. roky 20. stroročia
